Jagten på den gode litteratur
Christel Sunesen fra onlineboghandlen Mikrofest lever af at formidle litteratur fra små forlag ud til den store verden. De små forlag har skrællet det kommercielle lag væk og fokuserer på godt sprog og gode historier. Derfor håber jeg som ord-forelsket, at hun kan hjælpe med, hvad godt sprog i litteraturen er, og hvad litteratur kan, som intet andet formår.
Mikrofest er en onlineboghandel med bøger fra mikroforlag. Det er her, du finder al den litteratur, som har gemt sig ude i de store boghandlere, fordi ingen har kunnet finde den. Forfattere, som har holdt sig fra det kommercielle og populistiske – og derfor også fra den store scene. Forlag, som ikke har været store nok til at banke døren ind.
Det har været en skam, for faktisk er litteratur fra mikroforlag i verdensklasse – og virkelig godt skrevet. De gode mennesker Christel Sunesen og Lars-Emil Foder åbnede i 2020 Mikrofest for at bringe store bøger fra små forlag ud i verden.
Hvad giver litteraturen dig?
– Jamen, hvad giver den mig ikke! Den giver mig forståelse, den giver mig ro, den giver mig fordybelse, den giver mig provokationer, den giver mig latter, tårer, den giver mig en større verden.
Når man læser jeres manifest, fornemmer man en stor kærlighed til og fra litteraturen, og den kærlighed vil I gerne give til andre. Men hvad er det mere konkret, I gerne vil give videre?
– Vi vil gerne åbne døren til alle de fremragende bøger, som ikke får store anmeldelser i dagbladene, som ikke ligger i kæmpestakke i boghandleren, og som derfor er svære for læserne at opdage. Vi vil gerne åbne døren til alle de mikroforlag, som idealistisk kæmper for at udvikle litteraturen, som regel uden at tjene en krone. Vi vil gerne åbne døren til alle de forfattere, som udkommer på mikroforlagene, og som fortjener en større læserskare. Mest af alt for læsernes skyld, for ellers går man glip af meget stor litteratur.
Hvad er god litteratur?
– For mig er god litteratur et brud. Noget der overrasker, noget der bruger sproget på en anden måde, end vi normalt gør, noget der ryster min måde at se verden på. Som et af Eske K. Mathiesens digte lyder:
Det er ikke digterens opgave at finde
det rette ord; digterens opgave er at
finde det forkerte ord og sige: Dette
ord er det rigtige. Cigaren er en hest.
Skyggerne er ikke vemodige men lange
som tyvefingre – det er digterens opgave.
Men også den bør han tage sig let.– Eske K. Mathiesen, Omveje, Asger Schnacks forlag
Hvis du skal vurdere en bogs kvalitet, hvor meget vægter du så sproget, og hvor meget vægter du historien?
– Her kommer jeg med det helt klassiske svar, at det er umuligt at adskille. Og det mener jeg virkelig. Der er ikke noget uden det ene, noget uden det andet. Det er ét og samme. For mig bliver handlingen utroværdig, hvis den ikke er flettet sammen med sproget, og ligeledes bliver sproget påklistret, hvis det ikke er i direkte samklang med handlingen.
Hvornår synes du, en bog er virkelig godt skrevet?
– Det kan der heldigvis være et utal af svar på, men det ligger jo i hvert fald ikke bare i godt ordvalg, flotte sætningskonstruktioner, en spændende handling eller lignende, men i en helt særlig forening af alle de dele, der udgør en bog. Det er her, den besynderlige magi af en god bog opstår.
Dan Brown har solgt 200 millioner bøger i serien om professor Langdon; EL James har med ”Fifty Shades of Grey”-serien solgt 100 millioner. Begge bøger er blevet kritiseret for at være dårligt skrevet. Hvorfor tror du, de alligevel høster sådan en popularitet?
– Vi køber også IKEA-møbler i stor stil, og vi ved godt, at det ikke er designermøbler af høj kvalitet. Det er møbler, der skal opfylde en funktion – være billige, lette at stable osv. På samme måde opfylder disse bestseller-bøger en funktion, og de lyver ikke om, hvad de er – de påstår ikke, at de er nyskabende, genrebrydende litteratur. De er historier, som kan fordøjes hurtigt, og som er underholdende.
Kan man gå så langt som til at sige, at litteratur fra de små forlag faktisk oftere er af højere kvalitet end fra de store, fordi de små forlag udgiver litteratur på litteraturens præmis, i stedet for hvor godt den vil sælge?
– Ja! Og så lidt modificeret: De store forlag udgiver også bøger af høj litterær kvalitet, efterhånden bare mindre og mindre af den, fordi de har et kæmpe maskineri, der skal løbe rundt. Tidligere var de store forlag også forpligtet på litteraturens vegne og satsede på ny litteratur, men den forpligtelse synes at være skrumpet meget de seneste 10 år og overtaget af mikroforlagene. Og omvendt: Mikroforlagene udgiver også fejlskud – det skal der være plads til og er en naturlighed, når man vil skubbe grænserne.
Kan man skrive en klassiker som ukendt forfatter, udgive på et lille forlag og allerede i dag?
– Det er umuligt at spå om, hvad der bliver en klassiker, men Jonas Eikas novellesamling Efter solen er et godt bud – udgivet af mikroforlaget Basilisk og vandt Nordisk Råds Litteraturpris i 2019. Derudover vinder mange af bøgerne fra mikroforlagene priser, især debutantpriserne, og de er grundlaget for de næste mange års forfattere og dermed potentielle klassikere. I modsætning til de store forlag udgiver mikroforlagene rigtig mange debutanter, selvom det tit er et mere krævende arbejde og sjældent er salgsbaskere, men debutanter er jo altafgørende for, at vi har en litteratur, der rykker sig – og at vi i det hele taget har en litteratur i morgen.
Hvordan udvælger I bøgerne/forlagene til Mikrofest?
– Vi har nogle formelle kriterier for at være et mikroforlag, fx at forlaget ikke må være koncernejet, primært skal være et redaktionelt forlag, altså ikke selvudgiver eller medudgiverforlag, og vigtigst af alt: udgive bøger af høj litterær kvalitet. Her har vi et faglitterært panel bestående af bibliotekarer, anmeldere, forfattere, boghandlere og forskere, som vurderer forlagene. Hvis 4 ud af 7 siger ja, kan forlaget være med på Mikrofest. På den måde sikrer vi den høje litterære kvalitet, da vi ved, at det virkelig kan være en jungle at orientere sig i alle de mange små forlag.
Kan du komme med 3 anbefalinger på bøger fra Mikrofest, der bare er virkelig godt skrevet?
– Kun 3? Men ja! Lad os tage en børnebog, en digtsamling og en roman, så der er noget for enhver smag:
- Det sner med fjer af Karen Filskov, Vild Maskine – noget så vildt som en fuglefigurdigte-børnebog! Den er afsindig smuk og sjov, og du lærer samtidig en masse om fugle.
- Omveje af Eske K. Mathiesen, Asger Schnacks Forlag – hvis du ikke er vant til at læse digte, skal du læse Eske K. Mathiesen. Hvis du er vant til at læse digte, skal du læse Eske K. Mathiesen.
- Ikke før solnedgang af Johanna Sinisalo, Jensen & Dalgaard – roman om en ung, succesfuld fotograf, som finder et underligt væsen såret i sin baggård. Dybt original handling og fuldstændig bjergtagende sprog = uafrystelig.
Det er et meget nobelt projekt at ville formidle de små forlag. At give dém nede på bagerste række en chance for at komme op på scenen. I er jo med til at ændre litteraturhistorien og synet på litteraturen. Tak for det!
Om Christel Sunesen
Christel Sunesen (f. 1981) er uddannet i dansk og retorik og har siden 2013 haft mikroforlaget Ekbátana. Siden 2015 har hun været medarrangør af litteraturfestivalen Lille Bogdag, og i 2020 åbnede hun og forfatter og musiker Lars Emil Foder onlineboghandlen Mikrofest.
Fotokredit: Johanne Weinø
Jagten på den gode litteratur,
Skriv en kommentar
Want to join the discussion?Feel free to contribute!